ANAP
ANAP
ANAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ONOARE - DEMNITATE - TRAI DECENT!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» COMUNICAT COMITETUL DIRECTOR
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Dum 21 Ian 2024 - 18:37 Scris de Adrian

» Reconvocare Adunare Generală ANAP 2022
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Lun 16 Mai 2022 - 8:22 Scris de Adrian

» Convocare Adunare Generală
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Dum 1 Mai 2022 - 0:17 Scris de Adrian

» S-a stins Carol MĂRCUȚEANU
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Vin 11 Mar 2022 - 9:21 Scris de Adrian

» Apel la solidaritate!
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 22:52 Scris de Adrian

» S-a stins Constantin POPESCU
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 0:19 Scris de Adrian

» Recalculare punctaj
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Joi 10 Feb 2022 - 18:56 Scris de Adrian

» Sărbători binecuvântate!
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Vin 24 Dec 2021 - 16:18 Scris de Adrian

» S-a stins Gheorghe STĂNCULESCU
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Mier 15 Dec 2021 - 23:00 Scris de Adrian

» Program sediu ANAP
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Mar 14 Dec 2021 - 10:57 Scris de Adrian

Galerie
Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Indexarea pensiei cu rata inflatiei

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Marian Covache

Marian Covache


Mesaje : 951
Data de inscriere : 19/09/2010
Varsta : 67
Localizare : BRAILA

Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: Indexarea pensiei cu rata inflatiei   Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Sam 12 Noi 2011 - 9:17

Ieri am avut ultimul termen in procesul in care am solicitat indexarea pensiei de serviciu cub rata inflatiei. Procesul dureaza de ceva vreme, in prealabil facand numeroase demersuri catre CJP pentru acest fapt.
La termenul anterior CJP a cerut o amanare- timp de o luna de zile- pentru a da ragaz sefilor de la Bucuresti sa analizeze daca nu cumva gasesc modalitati de rezolvare a cauzei si sa nu ne mai judecam. Ieri... CNP nu a gasit(dupa cum ma asteptam ) solutii si domnii de la CJP mai voiau utermen , numai ca ... nu s-a potrivit. Ce credeti ca sriau in intampinarea pe care mi-au dat-o ? Ca nu exista formula de calcul legala a acelei indexari Very Happy Adica o inmultire si o impartire, eventual o adunare si o scadere, dupa cum am spus instantei, ar trebui sa-i aduca martori si experti pe Aristotel, Pitagora, Grigore Moisil sau Conf.dr. Tigoiu Victor - decanul Facultatii de Matematica din Bucuresti. RUSINOS! Mai mult motivau ca IN MOMENTUL DE FATA LEGEA 223 NU MAI ESTE IN VIGOARE... de parca eu ceream indexarea pentru anul acesta sau anul trecut. Eu ceream pentru aniii anteriori lui 2010.

INSTANTA A STABILIT SA DEA PRONUNTAREA ZILELE URMATOARE!

Ma gandesc sa-i actionez in PENAL pe seful CJP si pe seful CNP pentru ca au abuzat de functiile in care se afla MOMENTAN si ca , din 2009 pana in prezent , nu au dat curs solicitarii mele, si nici macar nu mi-au dat raspunsuri la cele trei solicitari scrise ,facute inainte de a face plangere la instanta de judecata. Sunt convins ca timpul va trece in defavoarea mea, eu avand nevoie de bani ACUM si nu la anul sau anul celalalt, si ei , daca voi castiga la prima instanta, vor face recurs , apoi altul daca trec de Curtea de Apel sau prui si simplu nu ma vor pune in plata.

DACA CINEVA A AVUT ASTFEL DE PROCES IL ROG SA MA LUMINEZE SI PE MINE CU CEEA CE A FACUT SI REUSIT IN FINAL SA OBTINA!
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: Re: Indexarea pensiei cu rata inflatiei   Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Sam 12 Noi 2011 - 22:57

In februarie 2011 am inaintat CJP solicitarea sa-mi calculeze si sa-mi plateasca sumele ce mi se cuvin prin actualizare pensiei cu rata inflatiei conform legii 223/2007 incepand cu martie 2008 pana in august 2010.
Cam peste o luna am primit o scrisoare in care-mi explicau ca nu am dreptul, ca nu au formula, ca nu sunt norme de aplicare a acestei prevederi din legea 223/2007, ca aceasta ar afecta bugetul statului, ca oricum in 2009 s-a reglementa ca nu se mai indexeaza cu rata inflatiei in 2010, ca intre timp pensiile de servici au au devenit pensii de limita de varsta conform legii 19/2000, ca incepand cu ianuarie 2011 este in vigoare legea 263/2010...

I-am dat in judecata la Tribunal. Dupa doua termene, judecatorii s-au pronuntat obligand Casa de pensii sa-mi calculeze diferenta de plata incepand cu martie 2008 pana in 31 decembrie 2009. Eu cerusem opana in 31 august 2010, dar asta este... In plus au obligat casa de pensii sa-mi plateasca si cheltuielile de judecata (1000 lei).

Casa de pensii face imediat recurs cerand: (1)sa se respinga hotararea Tribunalului care a hotarat sa-mi fie recalculata pensia si (2) in cazul cand totusi Curtea de apel mentine hotararea Tribunalului sa diminueze suma ce mi se cuvenea drept cheltuieli de judecata. Primul termen in septembrie si se judeca. Ramane in pronuntare si dupa trei zile cand vad pronuntarea, in primul moment m-a lovit cu ceva in cap. Scria scurt ca "admite recursul". Dar admitea recursul pentru ce-l de-al doilea punct, adica a admis diminuarea cheltuielilor de judecata si-a obligat casa de pensii sa-mi plateasac in loc de 1000 lei numi 600 lei cheltuieli de judecata. In rest hotararea Tribunalului ramanand in picioare. Dupa o luna s-a redactat hotararea irevocabila si-am intrat in posesia ei.
Acum o saptamana am intocmit o adresa catre Casa de pensii si-am anexat la ea o copie a hotararii Curtii de apel, una a hotararii Tribunalului, o decizie de pensionare din 2008 si intregul calcul pe doua pagini cu diferentele de plata luna de luna brute si nete tinand cont de formula de calcul stabilita de Institutul National de Statistica si de rata inflatiei din aceeasi sursa, deducand si impozitul si CASS-ul aferent.
Am informatie oficiala ca s-a intocmit raportul juristilor si s-a trimis la serviciul de calcul pensii.
Sus In jos
Marian Covache

Marian Covache


Mesaje : 951
Data de inscriere : 19/09/2010
Varsta : 67
Localizare : BRAILA

Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: Re: Indexarea pensiei cu rata inflatiei   Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Lun 14 Noi 2011 - 18:32

Da! Multumesc pentru raspuns.
Eu am o adresa de e:mail unde as putea primi niste copi ale deciziilor date de instante, Tribunal si Curte de Apel. Daca ma poate ajuta cineva... o sa-mi trebuiasca la recurs la CA Galati.

Iata ca si la Pitesti s-a castigat:

Tribunalul ARGEŞ
Numãr unic dosar: 499/109/2011
Înregistrat în data de: 26.01.2011 Obiect dosar: obligaţie de a face Materia juridicã: Asigurări sociale Stadiu procesual: Fond
Părţi: COVIC FLORIAN TEODOR : Intimat
LEFTER ION : Intimat
VASILE IONEL : Intimat
CARP RUSU CONSTANTIN : Intimat
MINCIOAGA ION : Intimat
TUDOSE ION : Intimat
DUVLEA GHEORGHE : Intimat
CASA JUDETEANA DE PENSII ARGES : Recurent

26/05/201
1Amână cauzaS
Solutie: Amana pronunţarea la 02.06.2011.

02/06/2011 Soluţionare
Solutie: Admite în parte acţiunea. Obligă pârâta să procedeze la indexarea pensiilor de serviciu ale reclamanţilor în raport cu indicele de inflaţie la 01.03.2008 şi 01.03.2009, potrivit art. 47 din Legea 223/2007. Obligă pârâta să plătească fiecărui reclamant câte 100 lei cu titlu de cheltuieli de judecată. Cu recurs in 15 zile de la comunicare.

Curtea de apel PITEŞTI


Numãr unic dosar: 499/109/2011 Înregistrat în data de: 07.09.2011 Obiect dosar: obligaţie de a face Materia juridicã: Asigurări sociale Stadiu procesual: Recurs
Părţi: COVIC FLORIAN TEODOR : Intimat
LEFTER ION : Intimat
VASILE IONEL : Intimat
CARP RUSU CONSTANTIN : Intimat
MINCIOAGA ION : Intimat
TUDOSE ION : Intimat
DUVLEA GHEORGHE : Intimat
CASA JUDETEANA DE PENSII ARGES : Recurent

13/10/2011 Solutie: Respinge recursul ca nefondat, cu 700 lei cheltuieli de judecată. Irevocabilă. Pronunţată în şedinţă publică.

COLEGII CARE NU AU SOLICITAT INSTANTEI INDEXAREA O POT FACE URGENT. SE MAI POATE CERE INDEXAEA DOAR PENTRU ANUL 2009. Nu este o suma care sa nu intereseze.
Sus In jos
Marian Covache

Marian Covache


Mesaje : 951
Data de inscriere : 19/09/2010
Varsta : 67
Localizare : BRAILA

Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: si la Brasov s-a castigat   Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Vin 18 Noi 2011 - 21:42

Tribunal Brasov
  Numãr unic dosar: 2xx5/62/2011 Înregistrat în data de: xx.02.2011 Obiect dosar: recalculare pensie Materia juridicã: Asigurări sociale Stadiu procesual: Fond Părţi: xxxxxx CONSTANTIN : Intimat
CASA DE PENSII A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI - PRIN REPREZENTANT LEGAL : Recurent



02/06/2011Admite cerereaSolutie: Admite contestaţia formulată de contestatorul xxxxxxx Constantin în contradictoriu cu intimata CASA JUDEŢEANĂ DE PENSII BRAŞOV şi, în consecinţă: Obligă intimata să procedeze la actualizarea pensiei de serviciu, succesiv, în lunile martie 2008 şi martie 2009, potrivit art. 47 din Legea nr. 223/2007, prin indexare cu procentul care să acopere integral rata inflaţiei din anii precedenţi, respectiv din anii 2007 şi 2008. Obligă intimata la plata restanţelor neachitate, constând în diferenţa dintre cuantumul pensiei de serviciu actualizată şi cuantumul pensiei de serviciu primită efectiv, pentru perioada 01.03.2008 – 31.08.2010. Obligă intimata la plata în favoarea contestatorului a sumei de 2350 lei cu titlu de cheltuieli de judecată.

Curtea de apel BRAŞOV

  Numãr unic dosar: xxx5/62/2011 Înregistrat în data de: 26.09.2011 Obiect dosar: recalculare pensie Materia juridicã: Asigurări sociale Stadiu procesual: Recurs Părţi: xxxxxxxxx Constantin Intimat CASA DE PENSII A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI - PRIN REPREZENTANT LEGAL : Recurent

26/10/2011Respins recursSolutie: Respinge recursul . Decizia civilă nr.1456/R


IAR EU ASTAZI ABIA AM CASTIGAT LA TRIBUNAL. URMEAZA RECURSUL
18/11/2011Admite cerereaSolutie: Admite acţiunea. Obligă pe pârâtă să actualizeze cuantumul pensiei reclamantului cu indicele de inflaţie conform art. 47 din Legea nr. 223/2007, de la data de 17.09.2008 până la data de 31 dec.2009. Cu recurs.

CEI CARE NU ATI INTREPRINS INCA NIMIC- NU MAI ASTEPTATI, TIMPUL TRECE SI SE PRESCRIE
364


Ultima editare efectuata de catre Marian Covache in Dum 20 Noi 2011 - 8:01, editata de 1 ori
Sus In jos
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: si la Brasov s-a castigat    Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Dum 20 Noi 2011 - 2:46

Felicitari, domnule Covache! Sa fie intr-un ceas bun! Dar...cum adica "de la data de 17.09.2008 până la data de 31 dec.2009"? Nu de la 01.03.2008???
Sus In jos
dudu2ira1




Mesaje : 50
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 81
Localizare : Bucuresti

Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: INDEXAREA   Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1Mier 11 Apr 2012 - 22:45

Toata lumea (sunt multi pacaliti de instante) ar trebui sa se planga de coeficientii de inflatie aprobati de instantele de judecata,sau aplicati de casele de pensii.Desi instantele de judecata ar fi trebuit sa corecteze acesti coeficienti daca reclamantul(intimatul) l-ar fi cerut gresit prin ai cere acestuia sa depuna la dosar un act oficial eliberat de INSSE Bucuresti.Dureaza(sau dura)numai 2-3 minute si nu costa mai nimic.Pentru a nu se fi creat confuzii trebuia ceruta indexarea pentru

1 -)anul 2008 luna ianuarie si februarie cu coef.4,84% coef.de inflatie al anului 2007(respectiv2006 care se aplica intre martie 2007 si 28 febr,2008)

2-)anul 2008,01.03.2008 -- 01.03.2009,coef.de inflatie 7,85%

3-)anul 2009,01.03.2009 -- 01.03.20010,coef.de inflatie 5.59%

4-)anul 2010,inflatia nu se aplica .

In prezent pt.ca multe hotarari ale instantelor prevad aplicarea coef.de inflatie pe 2008 a celor din 2006 si 2007,ar trebui ceruta revizuirea in instanta.Sumele cu care sunte-ti pacaliti sunt importante.

Nu stiu cum sa postez caci as fi postat acesti coeficienti asa cum mi-au fost eliberati de catre INSSE.Cei care doresc pot sa ii capete si singuri cu trimitere cu adresa si nume de pe site-ul www.insse.ro/INSSE0,52 ?Indicele Preturilor de Consum.Scriindu-va numele ve-ti primi un raspuns oficial
Sus In jos
Continut sponsorizat





Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Empty
MesajSubiect: Re: Indexarea pensiei cu rata inflatiei   Indexarea pensiei  cu rata inflatiei Icon_minitime1

Sus In jos
 
Indexarea pensiei cu rata inflatiei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Legislatie pensii si procese-
Mergi direct la: