ANAP
ANAP
ANAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ONOARE - DEMNITATE - TRAI DECENT!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» COMUNICAT COMITETUL DIRECTOR
Intrebare Icon_minitime1Dum 21 Ian 2024 - 18:37 Scris de Adrian

» Reconvocare Adunare Generală ANAP 2022
Intrebare Icon_minitime1Lun 16 Mai 2022 - 8:22 Scris de Adrian

» Convocare Adunare Generală
Intrebare Icon_minitime1Dum 1 Mai 2022 - 0:17 Scris de Adrian

» S-a stins Carol MĂRCUȚEANU
Intrebare Icon_minitime1Vin 11 Mar 2022 - 9:21 Scris de Adrian

» Apel la solidaritate!
Intrebare Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 22:52 Scris de Adrian

» S-a stins Constantin POPESCU
Intrebare Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 0:19 Scris de Adrian

» Recalculare punctaj
Intrebare Icon_minitime1Joi 10 Feb 2022 - 18:56 Scris de Adrian

» Sărbători binecuvântate!
Intrebare Icon_minitime1Vin 24 Dec 2021 - 16:18 Scris de Adrian

» S-a stins Gheorghe STĂNCULESCU
Intrebare Icon_minitime1Mier 15 Dec 2021 - 23:00 Scris de Adrian

» Program sediu ANAP
Intrebare Icon_minitime1Mar 14 Dec 2021 - 10:57 Scris de Adrian

Galerie
Intrebare Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Intrebare

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Samy




Mesaje : 20
Data de inscriere : 24/10/2010

Intrebare Empty
MesajSubiect: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1Vin 15 Feb 2013 - 1:28

Domnule Adrian Totolici,
Considerand ca pe site-ul ANAP nu mai scrie nimeni in afara de dvs., va rog sa ne informati despre sedinta ANAP, si masurile luate in cadrul Asociatiei, in vederea reprezentarii noastre in cadrul Comisiei de Munca a Parlamentului (de saptamana viitoare), privind solutionarea problemei pensiilor de serviciu.

Va rog sa ne prezentati si cum suna “Solicitarea de participare (reprezentare) a categoriei de pensionari din cadrul Aviatei Civile”, in cadrul acestei comisii parlamentare de munca, si daca s-a depus o asemenea solicitare la Parlament.

Cine va fi delegat sa ne reprezinte si sa ne sustina punctele de vedere ? Presedintele Asociatei sau una din casele de avocatura care ne-a reprezentat de-a lungul timpului (de preferat D-nul Avocat Piperea) ?

Daca acum, in “ceasul al 12-lea” nu avem nici un cuvant de spus, ne vom merita soarta. Daca nici acum, Asociatia nu va face nimic, prevad o disparitie rapida in negurile istoriei, a ANAP-ului.

Am tacut, am inghitit destule (fiind catalogati ca “nesimtiti”), am supravietuit dezastrului dupa 2010, dar a venit vremea, sa fim - intr-adevar – reprezentati de cineva in fata guvernului in acest moment cheie.

Ne-am pus sperantele in aceasta Asociatie, am fost indemnati sa avem rabdare si sa tacem din gura, dar acum nu mai este cazul. Toti pensionarii din aviatia civila se uita in aceste momente catre ANAP, si asteapta o reactie, un raspuns, ceva.

Aveti vre-un raspuns, sau imi veti sterge mesajul de pe Forumul Asociatiei ?

Cu stima,

Simi

P.S. Va reamintesc ca toate mesajele dvs. se incheie cu “Trebuie sa îndrăznesc, fie că izbutesc, fie că nu. (Euripides)”
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1Sam 16 Feb 2013 - 16:43

Incerc sa raspund punctual.
Pe acest forum poate sa scrie orice utilizator care si-a facut aici un cont si este activ. Drept dovada sunteti chiar dumneavoastra care ati scris si va exprimati opiniile. Asa ca nu sunt singurul care scriu.

Sedinta ANAP va fi anuntata in timp util asa cum s-a procedat si in fiecare an.
Cat priveste actiunile ANAP-ului cu privire la solutionarea problemei pensiilor, acestea sunt permanente. Poate ati citit in Raportul Avocatului Poporului si-ati observat ca ANAP-ul este prezentata acolo, cu date, cu cifre s.a.m.d., chiar mai consistent decat alte categorii de pensionari cu pensii de serviciu taiate in 2010.

Poate stiti ca ANAP-ul este membru in Consiliul National al Societatii Civile (CNSC), alaturi de SCMD si alte organizatii iar o parte din actiuni se deruleaza impreuna acestia si mai ales cu cei din conducrea SCMD.
Atat demersurile initiate de ANAP cat si cele individuale ale aviatorilor au avut ecou la nivel guvernamental, la Ministerul muncii, la Avocatul poporului... , asa cum ati sesizat din presa, televiziune, internet...
Daca nu intervin schimbari de program, marti se va lua in discutie problema pensiilor de serviciu ale tuturor celor care au avut beneficiul acesteia, inclusiv a personalului navigant civil.
Acestea se intampla si datorita interventiilor conducerii ANAP-ului la cei care sunt in masura sa analizeze si sa decida.

ANAP-ul va exista atat timp cat vreti dumneavoastra, membrii asociatiei.
Faptul ca actiunile intreprinse pana acum de ANAP nu au dus la revenirea la pensia de serviciu, nu este o nerealizare exclusiva a aceastei asociatii. Poate stiti ca legea 119/2010 a afectat 8 categorii de pensionari prezentate in art. 1 de la litera "a" la litera "h", iar noi suntem la litera "g", in aceeasi situatie aflandu-se si celelalte categorii.
Nu cred ca poate cineva invinui ANAP-ul de taierea pensiilor, dar daca cineva se simte mai bine cand are pe cine da vina, sa invitam pensionarii grefieri, diplomati, parlamentari... sau aviatorii care nu sunt membri ANAP, arunce cu pietre in ANAP, in conducerea acesteia.

Dupa cum vedeti mesajul dumneavoastra nu a fost sters si incercam sa dialogam aici, ca si pe email, pe facebook, pe orice cale, atat timp cat dialogul este decent.

Asa cum am mai sris si altadata, va invit sa veniti cu idei, cu solutii constructive si sa evitati atacul la persoana, invinuirea fara motiv a unor colegi care chiar muncesc si se straduiesc sa rezolve problemele ce ne framanta.
Au fost afisate cateva modele de petitii pe care le puteti personaliza si folosi in continuare. Le puteti expedia chiar astazi pentru a fi primite de membrii Comisiei de munca ce se vor intruni marti in sedinta. Pe langa demersurile facute de ANAP in numele nostru, fiecare dintre noi poate trimite asemenea memorii care pot convinge si mai mult.

Chiar astazi am auzit-o pe d-na Ministru Campeanu ca trebuie sa se gaseasca o solutie pentru rezolvarea favorabila a pensiilor de serviciu, chiar a aviatorilor de la care a primit petitii, memorii...

Daca as spune sa avem rabdare, e ca si cum m-as aseza la zid si astept sa trageti, dar eu zic sa nu avem nici o clipa de rabdare, sa sesizam, sa trimitem petitii, memorii, direct celor din comisia de munca, a ministrilor, a parlamentarilor... si nu sa iesim public la televiziune, ziare...
Sa speram actionanad eficient, cu ratiune si fara dezbinare intre noi sau intre noi si alte categorii de pensionari cu pensii de serviciu.
Sus In jos
Samy




Mesaje : 20
Data de inscriere : 24/10/2010

Intrebare Empty
MesajSubiect: Raspuns   Intrebare Icon_minitime1Sam 16 Feb 2013 - 18:42

Imi cer iertare, daca intrebarea mea v-a deranjat. Punct.
Sus In jos
Filip Stelian




Mesaje : 4
Data de inscriere : 07/07/2010
Varsta : 69
Localizare : Bucuresti

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1Sam 16 Feb 2013 - 21:49

Ati omis sa raspundeti la o intrbare a domnului Sami: Va rog sa ne prezentati si cum suna “Solicitarea de participare (reprezentare) a categoriei de pensionari din cadrul Aviatei Civile”, in cadrul acestei comisii parlamentare de munca, si daca s-a depus o asemenea solicitare la Parlament.
Cine va fi delegat sa ne reprezinte si sa ne sustina punctele de vedere ?
Presedintele Asociatei sau una din casele de avocatura care ne-a reprezentat de-a lungul timpului (de preferat D-nul Avocat Piperea) ?
In rest, va multumim pentru precizari.
Filip Stelian
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1Dum 17 Feb 2013 - 0:49

Acesta sa fie tot necazul nostru, faptul ca m-a suparat pe mine o intrebare! Question

Daca raspunsul meu nu este complet deocamdata atat am reusit.
Cand o sa am si alte informatii o sa va tin la curent sau poate o sa aflam impreuna si din alte surse.
Ce stiu clar este ca se lucreaza la asociatia noastra care si-a adus un aport deosebit la realizarea acestui raport ce va face obiectul analizei comisiei de munca.
Sus In jos
brati




Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/12/2012

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1Dum 17 Feb 2013 - 9:26

Din cite stim raportul catre avc. poporului a fost facut la cererea acestuia. In privinta suparari domnului Totolici astazi aveti noroc ca sa trzit bine dispus, altfel va stergea mesajele.
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1Dum 17 Feb 2013 - 14:50

Raportul Avocatului Poporului a fost intocmit in urma sesizarilor si solicitarilor noastre. Logic nu putea sa ceara avocatul poporului intocmirea acestui raport de catre avocatul poporului. Aceasta institutie l-a intocmit la solicitarea noastra, asa cu explica in capitolul din care redau mai jos o parte:

"III. CAZUISTICĂ
În cadrul activităţii desfăşurate, instituţia Avocatul Poporului a primit numeroase plângeri din partea foştilor beneficiari ai diferitelor categorii de pensii speciale, formulate atât în nume propriu, cât şi prin asociaţiile profesionale constituite de aceştia.

Sesizările primite indică existenţa unei situaţii de nemulţumire la nivel naţional. Autorii acestor petiţii apreciază că textele legiferate sunt, din mai multe puncte de vedere, neconstituţionale, discriminatorii, vădit nelegale şi date cu încălcarea gravă a normelor obligatorii adoptate de Uniunea Europeană, cu nesocotirea jurisprudenţei Curţii Constituţionale a României, a Curţii Europene a Drepturilor Omului şi a Curţii Europene de Justiţie, precum şi a normelor de tehnică legislativă.

În unele petiţii s-a subliniat că invocarea aplicării stricte a principiului contributivităţii tuturor pensiilor de serviciu este contrazisă de menţinerea unora dintre acestea, ca atare şi de soluţiile adoptate în cazul pensiilor militare de stat, al pensiilor de stat ale poliţiştilor şi ale funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciarelor şi al pensiilor de serviciu ale personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al parchetelor de pe lângă acestea. Astfel, s-a susţinut că pentru primele două aceste categorii, cuantumul pensiilor recalculate este egal cu cel al pensiei de serviciu şi chiar mai mare, deşi nu au plătit contribuţiile de asigurări sociale în perioada activă.

De asemenea, a fost criticat termenul de numai 20 de zile acordat pensionarilor vizaţi de Ordonanţa Guvernului nr. 59/2011, prevăzut de art.1 alin. (3), pentru depunerea dovezilor din care rezultă alte date şi elemente decât cele existente la dosarul de pensie, care se au în vedere la stabilirea stagiului de cotizare şi a punctajului mediu anual. Prin comparaţie, termenul de revizuire pentru pensiile militarilor a fost de 12 luni.

Nu în ultimul rând, a fost criticată însăşi adoptarea Ordonanţei de urgenţă nr. 59/2011, în sensul că scopul real al adoptării acesteia a fost acela de a limita în timp efectele hotărârilor judecătoreşti privind deciziile de recalculare a pensiilor emise în temeiul Hotărârii Guvernului nr. 737/2010.

Un alt aspect reieşit din petiţii se referă la lipsirea de efect a hotărârilor judecătoreşti de suspendare a Hotărârii Guvernului nr. 737/2010 sau de anulare a deciziilor de recalculare a pensiilor de serviciu.

Faţă de aprecierile făcute, autorii petiţiei au solicitat ca Avocatul Poporului să facă demersurile necesare şi impuse de situaţia expusă, în virtutea atributelor conferite de Constituţie şi de Legea nr. 35/1997 privind organizarea şi funcţionarea instituţiei Avocatul Poporului, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, pentru a se pune capăt tratamentului abuziv şi discriminatoriu la care sunt supuse aceste categorii de pensionari.

Elementele desprinse din sesizările primite vizează, sintetic, următoarele aspecte:

- verificarea constituţionalităţii Legii nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor, a Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2011 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor acordate
beneficiarilor proveniţi din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională şi a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 59/2011 pentru stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor prevăzute la art. 1 lit. c)-h) din Legea nr. 119/2010 privind stabilirea unor măsuri în domeniul pensiilor.
- modificarea şi completarea Legii nr. 119/2010, a Legii nr. 263/2010, a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2011 şi a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 59/2011, în sensul de a se introduce o normă similară celei cuprinse în art. 180 alin. (7) din Legea nr. 19/2000, abrogată de Legea nr. 263/2010. Potrivit acestui articol “În situaţia în care cuantumul pensiilor stabilit conform alin. (6) este mai mic decât cel stabilit în baza legislaţiei anterioare, se păstrează în plată cuantumul avantajos.”
- întocmirea unui raport despre gravele încălcări ale principiilor de drept create de Legea nr. 119/2010 şi Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 59/2011, mai precis al unicităţii şi egalităţii de tratament, şi inadvertenţele dintre aceste acte normative;"

Apoi in capitolul IV. ASPECTE LEGISLATIVE se spune negru pe alb la pagina 11:

"În acest context, nu putem să nu evocăm situaţia personalului aeronautic civil navigant profesionist. Din datele privind procentul de diminuare a pensiilor acestei categorii profesionale, puse la dispoziţie de Asociaţia Naţională a Aviatorilor Pensionari, reiese că din cei 1000 de membri, 144 au suferit o diminuare a pensiei de peste 90%, 461-peste 80%, 955-50% şi peste. Cea mai mică diminuare este de 40%. Aceeaşi asociaţie a arătat că, în speţe identice, soluţiile dispuse de instanţe au fost foarte diferite, respectiv revenirea în tot, în parte sau deloc la pensia anterioară.
Şi aceasta în ciuda condiţiilor speciale de muncă ale acestei categorii profesionale: grad ridicat de risc pe întreaga perioadă de activitate, suprasolicitare psihică şi nervoasă, stres, radiaţii şi radiaţii cosmice, imensa responsabilitate pentru viaţa pasagerilor, expunerea
la boli profesionale - speranţa medie de viaţă extrem de scăzută, de numai 59 de ani, faţă de 70-77 de ani la celelalte categorii profesionale."



Sper sa nu fie suparare. Sper ca va aduceti aminte citin aceste randuri ca sunt argumentele noastre, sustinute in procese, in memoriile trimise de noi (membri si nemembri ai ANAP), acele petitii pe care le-am publicat ca exemple pe net, le-am trimis unor colegi....
Mesajul meu nu vrea sa contrazica pe nimeni ci doar sa lamureasca pe baza a ceea ce scrie in acest raport si a ceea ce stiu din activitatea noastra. Nu ridicam in slavi pe nimeni. Conducerea ANAP, unii aviatori din asociatie sau din afara acesteia, alti pensionari fosti parlamentari, diplomati, grefieri..., au trimis memorii avocatului poporului pe aceasta tema. Ca urmare a acestora si in urma schimbarilor de dupa alegerile de la sfarsitul anului 2012, iata ca o institutie ne aude si determina demararea unor analize si discutii serioase la nivelul Parlamentului.
Sus In jos
dudu2ira1




Mesaje : 50
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 81
Localizare : Bucuresti

Intrebare Empty
MesajSubiect: acceptiune   Intrebare Icon_minitime1Vin 5 Apr 2013 - 3:08

Sunt de acord cu cele spuse cu D-voastra,ma asociez si va sustin.
Eu am intreprins ceva in particular,cautand a ma proteja pe mine,implicit si intreaga breasla.
Am stiinta ca se afla acolo unde trebuie,ramane de vazut cum se va termina.

Solutia este una singura si aceia i-a fost propusa D-nei Campeanu care se tot codeste.
(persoana sigura"becher")
cu stima D.D.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Intrebare Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare   Intrebare Icon_minitime1

Sus In jos
 
Intrebare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Pensiile si presa-
Mergi direct la: