ANAP
ANAP
ANAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ONOARE - DEMNITATE - TRAI DECENT!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» COMUNICAT COMITETUL DIRECTOR
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Dum 21 Ian 2024 - 18:37 Scris de Adrian

» Reconvocare Adunare Generală ANAP 2022
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Lun 16 Mai 2022 - 8:22 Scris de Adrian

» Convocare Adunare Generală
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Dum 1 Mai 2022 - 0:17 Scris de Adrian

» S-a stins Carol MĂRCUȚEANU
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 11 Mar 2022 - 9:21 Scris de Adrian

» Apel la solidaritate!
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 22:52 Scris de Adrian

» S-a stins Constantin POPESCU
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 0:19 Scris de Adrian

» Recalculare punctaj
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Joi 10 Feb 2022 - 18:56 Scris de Adrian

» Sărbători binecuvântate!
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 24 Dec 2021 - 16:18 Scris de Adrian

» S-a stins Gheorghe STĂNCULESCU
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Mier 15 Dec 2021 - 23:00 Scris de Adrian

» Program sediu ANAP
NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Mar 14 Dec 2021 - 10:57 Scris de Adrian

Galerie
NOTA INFORMATIVA Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 NOTA INFORMATIVA

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
brati




Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/12/2012

NOTA INFORMATIVA Empty
MesajSubiect: NOTA INFORMATIVA   NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 5 Dec 2014 - 10:45

Va adresez acest mesaj sa va spun ca acum sint pensionar iesit de la Boeing 737, si de patru ani si patru luni, impreuna cu inca aproximativ o mie de colegi ne zbatem sa revenim la vechile pensii, taiate neconstitutional si nedrept. Cind cu mari eforturi am ajuns aproape de mal, ne-am trezit loviti de presedintele statului, dupa cum stiti. Am reluat zbaterile si ne-am trezit cu alta lovitura, de data aceasta, din partea citorva colegi de breazla, de pe la  aviatia sportiva si parasutism. Acestia sint putini, cei iesiti la pensie de la aparitia legii 223/2007 pina la abrogarea ei in 2010. Acestia neesind pe media veniturilor tuturor celorlalti colegi au avut posibilitatea sa profite de o inperfectiune a legii 223/2007 care spunea ca poti iesi la pensie pe media veniturilor de pe trei luni Acestia s-au planificat la zbor de asa natura ca au realizat pensii dublu triplu sau mai mult decit venitul salarial.
Proiectul noii legi care a fost adoptat de parlament a corectat aceasta posibilitate si este asteptata cu sufletul la gura fiind o lege echilibrata, si agreeata de 80-90% dintre noi. Toti asteptam ca in aceasta luna sa putem sa depunem cererile la casa de pensii, si sa si scapam de eticheta de pensionari "nesimtiti"
Noi v-am urmarit cu interes, si am apreciat efortul dumneavoastra considerindu-va  un bun coleg, insa ultimele evenimente pe majoritatea ne-au dezamagit,si ne-au facut sa ne indoim ca vom mai vedea inapoi ce ni se cuvine.
Ar fi pacat ca din cauza citorva profitori sa sufere cel putin o mie de pensionari aviatori.
Cu stima si respect
Sus In jos
brati




Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/12/2012

NOTA INFORMATIVA Empty
MesajSubiect: NOTA INFORMATIVA   NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 5 Dec 2014 - 10:59

Nota de mai sus este adresata Domnului Tericeanu presedintele Senatului ROMANIEI
Sus In jos
SPEEDY G.




Mesaje : 48
Data de inscriere : 04/03/2011

NOTA INFORMATIVA Empty
MesajSubiect: Lucrurile nu stau chiar asa   NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 5 Dec 2014 - 11:59

Intai si intai sa vedem care este procentul pilotilor Tarom din totalul pilotilor pensionari din Romania. Vom vedea ca cifrele, care sunt singurele care pot vorbi, sunt total diferite fata de ce s-a scris in acea NOTA (informativa.... parca am mai auzit undeva chestiunea asta) Asta explica aberatiile cu care a intervenit MMPFS si a zapacit total o lege care initial fusese rezonabila. Scuzele  "nesimtite" nu-si au nici un rost, pentru ca orice guvern poate dispune un control riguros al documentelor care au stat la baza adeverintelor de venit si corecta situatia, luand in calcul numai pe acelea care se incadreaza la virgula. Deci asta este o vrajeala ieftina. Pe de alta parte, si aici este de fapt miezul problemei, art 53/2 era singurul de natura sa garanteze tuturor navigantilor din Romania, remedierea (si recuperarea) furtului practicat de Boc-Basescu. Variantele promovate de unii gen d-l Brati, sterg cu buretele acest furt, poate convine asta cuiva ? Si inca ceva, perioada de activitate ceva mai intensa, fiecare si-a luat-o in calcul fata de prevederile legale de la timpul respectiv. Desigur, nu ar fi putut deranja pe nimeni ca aceasta sa fie de un an, DAR TREBUIA SA SE STIE LA MOMENTUL RESPECTIV, nu sa fie impusa aceasta in mod hotesc, retroactiv. La urma urmei, in nici un caz nu poate fi facuta o lege doar pentru compania TAROM, intr-un total dispret fata de tot restul pilotilor, cu atat mai mult cu cat restul aviatiei nu este falimentara, sustinuta artificial cu perfuzii si oxigen. Intrucat varianta MMFPS este efectiv haotica, ca si prevederi privitoare la pensionarii existenti, raman la convingerea ferma ca varianta initiala era cu mult mai corecta. Desigur, sustin ideea unui control amanuntit la documentele aferente adeverintei de venit si clarificarea situatiei. Chiar nu pot pricepe de ce s-a evitat clarificarea de aceasta maniera a situatiei si s-a mers pe variante care sa abureasca situatia. Oare cui serveste asta ?
Sus In jos
SPEEDY G.




Mesaje : 48
Data de inscriere : 04/03/2011

NOTA INFORMATIVA Empty
MesajSubiect: Precum am zis, realitatea e alta   NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 5 Dec 2014 - 17:30

Cifrele sunt cele care vorbesc de la sine si arata si CEALALTA aviatie, cea neperfuzata :


Tabel cu personalul navigant membru al ANAP     - actual 2014
 
 
Pensionari TAROM
 
          Piloti : 298
          Mecanici naviganti : 77
          Navigatori : 20
          Stewarzi : 167
          Radiotelegrafisti : 24
          Ingineri R.C.: 4
Total : 590
 
Pensionari Aviatia sportiva + utilitara
 
          Piloti : 227
          Mecanici naviganti : 49
          Parasutisti : 23
Total : 299
 
Urmasi ai acestora : 75
 
 
 
Pensionari Scoala Superioara de aviatie civila
 
          Piloti : 16
 
Pensionari AACR
 
          Piloti : -
          Ingineri RC : -
 
 
Pensionari alte unitati de aviatie –

Pensionari neafiliati ANAP - 
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

NOTA INFORMATIVA Empty
MesajSubiect: Re: NOTA INFORMATIVA   NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1Vin 5 Dec 2014 - 23:00

Doi colegi cu doua pareri diferite! E totusi bine ca puteau fi trei pareri de la doi colegi.
Amandoi aveti partial dreptate si partial nu aveti dreptate.
Dar, avand in vedere ca toti am fost nedreptatiti prin L 119/2010 este de inteles supararea fiecaruia dintre noi, indiferent unde am zburat, pe ce am zburat...
Nu vad rostul acestui apel adresat unui om care nu este membru al acestui forum, nu citeste ceea ce se scrie aici si, mai important, acest apel nu este formulat corect, inteligibil...

Dar, intre noi fie vorba, aveti dreptate ca uneori ne-am facut-o cu mana noastra. Dupa ce ca o mana de oameni au muncit enorm pentru L 223/2007, alti colegi au sarit calul.
Acum de patru ani se munceste iar din greu la repararea nedreptatii ce am suferit-o in 2010, dar cativa colegi au pus piedica prin sustinerea indeii de indemnizatii, prin sesizari de a nu se promulga legea si mai recent prin propuneri aberante de a se acorda personalului navigant 0,3-0,4-0,5% din valoarea unui punct de pensie adica 2-3-4 lei/an de zbor.
Nu pot sa cred ca erau in deplinatatea facultatilor mintale cand au solicitat asa ceva.
Acum sa ne linistim pentru ca aceasta aberatie nu a fost luata in discutie la comisii.

Oricum nu e cazul ca cineva sa caute diferentieri intre categorii de zburatori, ca unii sunt tratati diferit fata de altii... Legea asa cum a fost pana in 2010 a fost unitara pentru tot personalul navigant. Noua lege (cand va fi sa fie) va fi la fel de egala pentru toti. Faptul ca unii au avut si vor avea pensii mai mici sau mai mari depinde de veniturile salariale diferite si nu de prevederile legii de care discutam.

Sa avem rabdare si sa-i sprijinim pe cei care se ocupa de asta avand incredere. Acum alte propuneri sunt tardive. Totusi daca va roade si va macina vreo propunere constructiva, nu ezitati si expediati-o conducerii ANAP.
Sus In jos
Continut sponsorizat





NOTA INFORMATIVA Empty
MesajSubiect: Re: NOTA INFORMATIVA   NOTA INFORMATIVA Icon_minitime1

Sus In jos
 
NOTA INFORMATIVA
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Legislatie pensii si procese-
Mergi direct la: