ANAP
ANAP
ANAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ONOARE - DEMNITATE - TRAI DECENT!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» COMUNICAT COMITETUL DIRECTOR
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Dum 21 Ian 2024 - 18:37 Scris de Adrian

» Reconvocare Adunare Generală ANAP 2022
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Lun 16 Mai 2022 - 8:22 Scris de Adrian

» Convocare Adunare Generală
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Dum 1 Mai 2022 - 0:17 Scris de Adrian

» S-a stins Carol MĂRCUȚEANU
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Vin 11 Mar 2022 - 9:21 Scris de Adrian

» Apel la solidaritate!
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 22:52 Scris de Adrian

» S-a stins Constantin POPESCU
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 0:19 Scris de Adrian

» Recalculare punctaj
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Joi 10 Feb 2022 - 18:56 Scris de Adrian

» Sărbători binecuvântate!
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Vin 24 Dec 2021 - 16:18 Scris de Adrian

» S-a stins Gheorghe STĂNCULESCU
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Mier 15 Dec 2021 - 23:00 Scris de Adrian

» Program sediu ANAP
Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Mar 14 Dec 2021 - 10:57 Scris de Adrian

Galerie
Sa ne sprijinim colegii Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Sa ne sprijinim colegii

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Sa ne sprijinim colegii Empty
MesajSubiect: Sa ne sprijinim colegii   Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Dum 10 Ian 2016 - 13:16

Postez aici un mesaj al colegului nostru Mitica Oprisiu, mesaj la care ader in totalitatea ca intentie de ajutor si la care vin apoi si eu cu explicatii si propuneri de concretizare.
Iata mesajul: 

"Dragilor, vin in intampinarea voastra cu o propunere . Nu este greu de realizat, ci doar completat un formular am inteles.
Majoritatea dintre noi ne-am rezolvat problema spinoasa care a durat ani buni. Unii nu au reusit. Si in special cei de la sportiva. Cu ceva timp in urma i-am facut o vizita lui Neaga Vasile, fost pilot la Aeroclubul Deva. Traieste undeva izolat pe valea Frumoasei (de la Sebes Alba spre munte) , ca vai de el. Semipareza , face citostatice etc. etc. si asta cu cca 700 lei pensie. SI nu cred ca este singurul cu mari probleme. Cei care sunteti membrii si pe alte grupuri poate reusiti sa coptati si pe altii. Si aici ma adresez in special lui Adrian Totolici , el avand si studii juridice si cred ca se descurca mai usor.
Concret: sa constituim o organizatie catre care sa varsam 2% din impozitul din pensiile noastre , care oricum ni se ia si nici Dumnezeu nu stie unde se duce. Cred ca lunar am putea strange cateva mii de lei care sa-i distribuim celor cu nevoi . Indiferent sa sunt de la sportiva, utilitara sau fosti piloti batrani care n-au beneficiat de aceste revizuiri.
In speranta ca veti cugeta la asta si voi gasi intelegere , va multumesc anticipat."
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Sa ne sprijinim colegii Empty
MesajSubiect: Re: Sa ne sprijinim colegii   Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Dum 10 Ian 2016 - 13:18

Asa cum spuneam mai sus, apreciez aceasta initiativa si iata punctul meu de vedere si modul de materializare:


Sunt absolut de acord să facem ceva organizat pentru a ne ajuta unii pe alții atunci când, indiferent de cauza, ajungem în situații dramatice. Pe textul postat de Mitica Oprisiu am să spun câte ceva.
Eu nu sunt jurist ci economist, finantist. După școala militara am absolvit facultatea de stiinte economice din Universitatea Al. I, Cuza, Iasi, facultate de stat; am profesat ca enonomist atât la stat cât și în privat (aviatie, vama, radiocomunicatii, comert, asociatii...). Cu scuze dar am simțit nevoia sa clarific și mulțumesc pentru încredere.
Aflam mereu de colegi aflati în dificultate. Acum vreo luna cred ca am spus despre Costica Manolache ce este și acum într-o stare critica și-am indemmat colegii care pot să-l ajute moral și material. Personal, prin telefon sau email, am transmis numărul lui de cont bancar la peste 100 de colegi și-am sperat ca din om în om vor afla multe sute de aviatori. Poate au aflat, poate au și ei necazurile lor, dar cert este ca pana acum doua zile abia vreo 20 au virat bani în acest cont. Le mulțumesc pe aceasta cale atât în numele meu cât și în numele lui Costica și sper sa mai contribuie și altii.
Virarea a 2% din impozitul pe venit se face prin completarea formularului 230 ce se găsește pe net și o să vi-l postez ca să-l aveți. Acest formular se depune pana în luna mai la Directiile de finate de care apartineti fiecare. Prin acesta solicitati să se vireze 2% din impozitul ce a fost reținut anul trecut din venituri. Asaca nu avem nimic de pierdut și trimitem acești bani în contul unei organizații, asociatii, biserica, școala... unde vrem noi. Trebuiesa știm denumirea și contul IBAN al acelei organizatii non profit. Ministerul finantele gestioneaza aceasta acțiune și vireaza banii în conturile acestor organizații, de regula, în luna decembrie a anului respectiv. Adică am depus cererea pana în mai 2016, banii vor fi virati în decembrie 2016.
Infiintarea unei asociatii non profit se poate face în baza Legii 502/2004, privind asociatiile pensionarilor sau Ordonanta nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii.
O asemenea organizatie trebuie sa aibă totuși un scop, niște obiective, un statut, un act de constituire, membri fondatori, contribuitia la capital social, comitet director, comisie de cenzori..., sa țină contabilitatea și sa intocmeasca situatiile financiare tip bilant la la luni și la sfârșitul anului, cu depunerea acestora la finate după verificare de către cenzori, validarea în adunare generala... Nu vreau sa va dezamagesc dar e o treaba pe care dacă nu o facem cum trebuie, nu luam nici un ban din cei 2%, ci dimpotriva luam amenzi. Spuneam ca trebuie ca asociatia sa aibă un scop, obiective.. adică nu putem infiinta o asemenea organizatie numai cu scopul colectarii celo 2%. Asta nici nu trebuie prevazuta în statut. Acolo avem alte obiective și ca orice ONG avem dreptul la sponsorizari, la incasari din donatii... inclusis la cei 2% cât va exista legislatia aceasta.
În septembrie 2009 ne-am întâlnit la Moteoru (Buzau) cu mulți colegi și se zvonea ca ni se pregătește anularea pensiilor de serviciu conform legii 223/2007. Am discutat atunci ca trebuie să ne organizam, să ne ajutam ca să ne apăram drepturile. La aceasta întâlnire au participat printre alții Costica Manolache și Ovidiu Corneanu. După cum știți amenințările s-au accentuat. A început munca de organizare și după câteva luni, în primavara lui 2010 s-a infiintat ANAP-ul cu tot tabietul, conform legii, având ca presedinte și vicepreședinte pe cei doi colegi amintiți mai sus, cu membrii în Comitetul director, apoi comisie de cenzori...
Eu vă rog sa citiți statutul ANAP și o să vedeți ca acolo avem ceea ce căutam. Fără alte asociatii, fără alte complicatii... putem directiona cei 2% în contul ANAP. Din contul ANAP se pot acorda ajutoare, se poate acorda sprijin membrilor în mod legal. Și se poate acorda sprijin nu numai din cei 2% ci și din alte surse, alte fonduri, din donatii, din cotizatii, din veniturile din dobanzi bancare s.a.m.d. Aceste lucruri le mai putem discuta la modul general cu toti membrii în adunarea generala anuala și apoi se pot lua decizii concrete, puntuale în Comitetul director care se intruneste mai des.
Înca din decembrie Costica Manolache, ca presedinte, datorită bolii necrutatoare, nu mai poate să se ocupe de conducerea ANAP și atributiunile presedintelui au fost preluate temporar, poate pana la adunarea generala, de Ion Panait, care a fost ales vicepreședinte în adunarea generala de acum 2 ani. Găsiți pe site-ul ANAP statutul și componenta comitetului director cu datele de contact ale membrilor. Asociatia și-a propus de mult (dar pana acum eforturile s-au concentrat pe problema pensiilor) sa intreprinda și alte acțiuni, alte activități. Printre acțiunile importante este una care ne-ar ajuta foarte mult: obtinerea statutului de „organizatie de interes național”, obiectiv pe care daca-l atingem ne va crea noi posibiliatati de finanțare, chiar finatare bugetara, poate un sediu de la satat...
Va sugerez sa citiți statutul ANAP, sa fim uniți și să ne folosim de ceea ce avem deja. Sigur ca pot fi unii împotriva cuiva din ANAP, dar nu poți sa fii împotriva tuturor. Așa ca să vină la adunarea generala, să-și spună constructiv punctul de vedere, să facă propuneri și putem alege in fruntea asociatiei orice aviator priceput și potrivit pentru a gestiona asociatia și a ne reprezenta în fata autoritatilor, a statului, a celor care ne vor raul sau binele.
Cu aceasta ocazie vă rog sa aveți în vedere ca nimic nu e veșnic iar ceea ce am obținut acum după 5 ani de munca, poate oricând sa devină din nou amintire. Iar dacă nu avem măcar un nucleu de 5-10 oameni care sa reprezinte măcar câteva sute de aviatori, nu cred ca mai putem discuta cu factorii de decizie din guverne sau din legislativ, așa cum s-a putut discuta în acești ultimi ani.
Dar eu sunt de acord să ne ajutam colegii, voi participa și eu atât prin ANAP cât și prin alte organizații sau alte cai. Sa dea Dumnezeu ca bunele noastre intentii să ne apropie, să ne facă mai buni și să ne putem ajuta!
Sus In jos
SPEEDY G.




Mesaje : 48
Data de inscriere : 04/03/2011

Sa ne sprijinim colegii Empty
MesajSubiect: Foarte correct !   Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Dum 10 Ian 2016 - 17:33

ANAP exista, functioneaza si poate face treaba. N-am vazut pe site-ul Taromistilor nici macar o veste despre Costica Manolache, Taromist, ceea ce mi se pare o mare nesimtire, dar nu ma mai mir. Cei 2 % pot fi redirectionati prin ANAP si cred ca este cea mai buna idee a momentului. Avem colegi care chiar au nevoie de asta, si nu-i vina lor ca legile au fost date peste cap cu buna stiinta de niste nenorociti. Uneori depinde si de noi.
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Sa ne sprijinim colegii Empty
MesajSubiect: Re: Sa ne sprijinim colegii   Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Lun 11 Ian 2016 - 8:46

O sa completez un formular 230 cu datele mele, cu datele ANAP, contul... si explicatii ca sa poata fi folosit de colegii ce vor sa directioneze cei 2% catre ANAP. Nu e graba mare pentru ca avem la dispozitie 4 luni sa depunem aceste formulare la finate. Iar banii de la finate se vireaza in cont in decembrie 2016. O sa-i avem de sarbatori si dupa sarbatori, la inceputului lui 2017 se pot folosi sa ne ajutam colegii cu probleme grave.
Dar sunt inca multi colegi, membri ANAP, ce nu si-au platit cotizatia pe ultimii 2-3 ani. Pana la 31 decembrie 2015 trebuia sa plateasca fiecare 1% din pensie. Dupa 1 ianuarie 2016 vom plati 0,5% din pensia noua (de serviciu). Sunt restante mari pe total dar pentru fiecare in parte sunt sume modeste, suportabile mai ales acum.
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Sa ne sprijinim colegii Empty
MesajSubiect: Model de formular 230    Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1Lun 11 Ian 2016 - 13:17

Am completat un formular 230. Sper ca e usor de vazut. Completati doar ceea ce am compleatt eu scris de mana pe formularul descarcat de pe orice site sau luat de la intrarea oricarei directii de finate.
Sa ne sprijinim colegii Kf2rya
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sa ne sprijinim colegii Empty
MesajSubiect: Re: Sa ne sprijinim colegii   Sa ne sprijinim colegii Icon_minitime1

Sus In jos
 
Sa ne sprijinim colegii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Activitati ale pensionarilor-
Mergi direct la: