ANAP
ANAP
ANAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ONOARE - DEMNITATE - TRAI DECENT!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» COMUNICAT COMITETUL DIRECTOR
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Dum 21 Ian 2024 - 18:37 Scris de Adrian

» Reconvocare Adunare Generală ANAP 2022
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Lun 16 Mai 2022 - 8:22 Scris de Adrian

» Convocare Adunare Generală
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Dum 1 Mai 2022 - 0:17 Scris de Adrian

» S-a stins Carol MĂRCUȚEANU
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Vin 11 Mar 2022 - 9:21 Scris de Adrian

» Apel la solidaritate!
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 22:52 Scris de Adrian

» S-a stins Constantin POPESCU
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 0:19 Scris de Adrian

» Recalculare punctaj
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Joi 10 Feb 2022 - 18:56 Scris de Adrian

» Sărbători binecuvântate!
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Vin 24 Dec 2021 - 16:18 Scris de Adrian

» S-a stins Gheorghe STĂNCULESCU
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Mier 15 Dec 2021 - 23:00 Scris de Adrian

» Program sediu ANAP
Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Mar 14 Dec 2021 - 10:57 Scris de Adrian

Galerie
Liberalii lucreaza la pensii... Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Liberalii lucreaza la pensii...

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Liberalii lucreaza la pensii...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Sam 17 Sept 2016 - 4:03

http://www.dcnews.ro/lider-pnl-impotriva-pensiilor-pentru-profesori-i-salvatori-i-i-rup-hainele-de-pe-ei_516194.html

"[...] Recalcularea pensiilor, propunerea PNL
Dorin Dobra a conchis: ”Limbajul adoptat de PSD în acest domeniu pune în pericol nu doar stabilitatea țării, ci însăși funcționarea mecanismelor bugetare. Dar pesediștii știu asta, însă pe ei îi interesează doar voturile de la viitoarele alegeri. Singura soluție în acest domeniu atât de vulnerabil și, tot mai des, inechitabil, este soluția asumată de PNL, anume recalcularea după o formulă corectă a tuturor pensiilor din România și, totodată, eliminarea calculelor speciale pentru pensii "dedicate". Nici parlamentarii nu vor mai avea pensii speciale ci, alături de toți cetățenii României, vor avea pensii echitabile! Categorii "speciale" n-ar trebui să mai existe, iar fondul de pensii se va împărți unitar, după o formulă onestă pentru toată lumea."
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Re: Liberalii lucreaza la pensii...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Sam 17 Sept 2016 - 22:36

Eu sunt optimist.
Avand in vedere ca urmeaza alegerile, unele partide sau unii reprezentanti ai acestora vor incerca sa-si maximizeze propaganda marsand si pe reducerea unor drepturi dobandite in mod legal in Romania, dar care drepturi ar parea pentru saracime ca ar fi privilegii.
Sigur ca la nivelul de trai inca scazut din tara noastra, o asemenea manipulare poate "prinde", poate da bine la o parte a societatii, mai ales la acea parte dezinformata si usor de manipulat.

De aceea noi, aviatorii, trebuie sa fim uniti, pregatiti oricand pentru a ne confrunta in orice moment cu lichelele ce ar indrazni sa repete ceea ce s-a intamplat in 2010.
Iar pentru aceasta avem cateva solutii:
- sa fim in continuare uniti in ANAP; asta inseamna sa activam, sa participam la activitatile ANAP, sa ne achitam cotizatiile (modice), pentru a putea sa fim reprezentati ca o forta, ca o elita a acestei tari.
- sa fim de partea acelor forte (partide, oameni politici) care gandesc constructiv, care vor dezvoltarea Romaniei, cresterea nivelului de trai, acele forte si acei oameni care ne-au sprijinit si care ne vor sprijini in continuare.
- sa fim alaturi de alte categorii de oameni care vor un nivel de trai mai bun in Romania; alaturi de toti cei care au obtinut sau vor sa obtina o pensie mai buna (magistrati, militari, diplomati, parlamentari, profesori, medici...)

Sa gandim pozitiv!
Sus In jos
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Si totusi, liberalii nu se lasa... Si nici Guvernul.   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Vin 21 Oct 2016 - 4:51

Sus In jos
BMC




Mesaje : 7
Data de inscriere : 25/02/2015
Varsta : 72
Localizare : Valea Doftanei

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: pensii speciale   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Vin 21 Oct 2016 - 13:04

Eu cred ca gasca Johannis - PNL/PSD si-au facut socoteala asa: cu pensii speciale sint 8000 de votanti,( cu rude cu tot maxim 40000 ) pe cind cei care au principiul in viata "sa moara si capra vecinului", in loc sa tinda si ei catre o pensie echitabila, sint milioane. Si asa spera ei sa cistige alegerile ! Cu blonda aia supranumita "salteluta" , oare de ce ? Oricum  asociatia noastra trebuie sa continue sa existe. Cotizatia este jenant de mica, dar absolut necesara pentru ca trebuie platita chiria, curentul, utilitatile ...... La o pensie de pilot comandant mediu curier, ajunge la 350 RON/an. Este jenant si contraproductiv sa nu o platim. Cei care isi dedica din timpul ramas acestei asociatii NU SINT PLATITI. O FAC BENEVOL ! Si eu le multumesc pentru ca, in felul asta, imi permit sa am griji de genul daca a atras stiuca sau salaul sau daca trebuie sa mai stropesc merii.
Treziti-va oameni buni !
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Re: Liberalii lucreaza la pensii...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Vin 21 Oct 2016 - 20:52

Apreciez mesajul de a fi atenti, uniti si pregatiti sa luam lupta de la capat daca va fi nevoie dar permiteti-mi cateva consideratii. Nu transformam acest forum in instrument politica dar sa tinem cont de adevar.

Eu nu cred in existenta unei gasti "Johannis - PNL/PSD".
In articolul mentionat mai sus ca si in altele ce se gasesc pe net, in interventii TV..., nu am auzit pesedisti sau penelisti adevarati sa fie impotriva pensiilor speciale. In ultima vreme intre cei ce s-au exprimat impotriva pensiilor speciale gasim personaje ca Andreea Paul Vass, Gabriel Biris, Emil Boc, Raluca Pruna, Dragos Paslaru... Nici unul din acestia nu sunt liberali adevarati si cu atat mai mult nu sunt pesedisti. Au fost in gasca basista si nu sunt capabili sa gandeasca altfel decat distructiv. Din pacate mai sunt si altii ca ei, tot pe acolo in functii din care ne pot afecta.

Cat priveste calculul electoral, poate ca exista dar cifrele sunt cu totul altele. Cititi articolul din linc sau altele si o sa gasiti alte cifre reale. Asa putem afla ca in 2016 sunt  75458 beneficiari de pensii speciale din MApN, 69180 din Min. de Interne, 9414 din SRI si doar 7989 civili (magistrati, functionari parlamentari, diplomati, personal aeronavigant, angajati ai Curtii de Conturi). Asadar sunt peste 150.000 de beneficiari de pensii speciale, majoritatea avand legi asemanatoare. Noi, aviatorii, ca numar, suntem undeva la "etcetera", reprezentand sub 1% din numarul celor ce beneficiaza de pensii de serviciu.
Pe total insa calculul electoral, asa cum inceracm sa spun, este favorabil celor ce sunt pentru mentinerea pensiilor mari, deoarece cei peste 150.000 de pensionari pot genera voturi de 3-4 ori mai multe pentru ca de pensia fiecaruia dintre noi poate depinde traiul normal a inca 3-4 membri ai familiei. Apoi, strict la aviatori, eu stiu ca suntem apreciati, suntem oameni respectati de cei din jur iar opinia noastra conteaza foarte mult pentru oamenii din preajma noastra, pentru vecini, prieteni, cunostinte... Scuzati-mi lipsa de modestie dar eu pot influienta cateva sute de oameni sa gandeasca normal si poate sa voteze cu cei ce vor cresterea nivelului de trai si a puterii de cumpararea a romanilor. Ori romanii pot trai mai bine daca au venituri mai mari si nu diminuate, indiferent ca acestea sunt pensii, salarii, indemnizatii....
Sus In jos
BMC




Mesaje : 7
Data de inscriere : 25/02/2015
Varsta : 72
Localizare : Valea Doftanei

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Re: Liberalii lucreaza la pensii...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Vin 21 Oct 2016 - 21:30

Aveti dreptate si eu sint optimist, dar excesul de optimism "dauneaza grav sanatatii".
De doua zile, este o campanie sustinuta pe RTV care vorbeste de 8000 de pensionari nesimtiti care greveaza bugetul de stat. Johanis a declarat cind a semnat ca nu este normal si ca problema va trebui rediscutata. Imi dau seama ca nu este bine sa facem politica pe acest site, dar este evident ca madam Gorghiu a fost pusa de Johanis si executa orbeste indicatiile.
Iar faptul ca sintem putini nu ne ajuta cu nimic. Daca va exista, valul va matura tot sau nimic. Ma rog, cu exceptia celor din justitie, care nu se supun legii.
Deci platiti-va cotizatia !
Sus In jos
SPEEDY G.




Mesaje : 48
Data de inscriere : 04/03/2011

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Exista o chestiune de principiu care nu trebuie neglijata,   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Sam 22 Oct 2016 - 14:29

Pensiile navigantilor nu sunt "speciale". Pensiile navigantilor denumite in legislatie "de serviciu", sunt pensii PROFESIONALE conform definitiilor adoptate de UE. Deci orice denumire a acestora ca "speciale" este o intoxicare voit politicianista care trebuie rejectata public cu toata fermitatea. Dealtfel aceste manipulari ordinare, inclusiv prin campanii de presa sunt apanajul PDLeprelor portocalii, care in ultima vreme si-au vopsit parul, putin in galben. Vin alegerile ... poate-i votati ... In orice caz trebuie un protest oficial al ANAP care sa impiedice asocierea notiunii de "speciale" cu pensiile navigantilor, care sunt PROFESIONALE in tot spatiul UE.
Sus In jos
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Nu se intrevede nimic bun pentru noi...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Mar 8 Noi 2016 - 4:37

Sus In jos
dragos




Mesaje : 15
Data de inscriere : 15/02/2011

Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Re: Liberalii lucreaza la pensii...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1Mar 8 Noi 2016 - 12:11

De cateva saptamani circula acest material referitor la pensiile celor 8000 de speciali, promovat de PDL ( PNL ) si USR intr-un stil mitocanesc si populist.
In momentul in care am facut cateva comentarii pertinente la adresa acestui material s-a facut brusc liniste....oamenii sunt constienti ca personalul navigant este o victima colaterala pusa in aceeiasi oala cu parlamentarii.
Nu vreau sa fac politica si nu sunt un fan al PSD-ului insa in ultima perioada se pare ca a avut o orientare mai liberala decat PNL-ul, motiv pentru care trag un semnal de alarma, grija mare la vot.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Liberalii lucreaza la pensii... Empty
MesajSubiect: Re: Liberalii lucreaza la pensii...   Liberalii lucreaza la pensii... Icon_minitime1

Sus In jos
 
Liberalii lucreaza la pensii...
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Pensiile si presa-
Mergi direct la: