ANAP
ANAP
ANAP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ONOARE - DEMNITATE - TRAI DECENT!
 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  
Ultimele subiecte
» COMUNICAT COMITETUL DIRECTOR
Anunt ANAP  Icon_minitime1Dum 21 Ian 2024 - 18:37 Scris de Adrian

» Reconvocare Adunare Generală ANAP 2022
Anunt ANAP  Icon_minitime1Lun 16 Mai 2022 - 8:22 Scris de Adrian

» Convocare Adunare Generală
Anunt ANAP  Icon_minitime1Dum 1 Mai 2022 - 0:17 Scris de Adrian

» S-a stins Carol MĂRCUȚEANU
Anunt ANAP  Icon_minitime1Vin 11 Mar 2022 - 9:21 Scris de Adrian

» Apel la solidaritate!
Anunt ANAP  Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 22:52 Scris de Adrian

» S-a stins Constantin POPESCU
Anunt ANAP  Icon_minitime1Joi 10 Mar 2022 - 0:19 Scris de Adrian

» Recalculare punctaj
Anunt ANAP  Icon_minitime1Joi 10 Feb 2022 - 18:56 Scris de Adrian

» Sărbători binecuvântate!
Anunt ANAP  Icon_minitime1Vin 24 Dec 2021 - 16:18 Scris de Adrian

» S-a stins Gheorghe STĂNCULESCU
Anunt ANAP  Icon_minitime1Mier 15 Dec 2021 - 23:00 Scris de Adrian

» Program sediu ANAP
Anunt ANAP  Icon_minitime1Mar 14 Dec 2021 - 10:57 Scris de Adrian

Galerie
Anunt ANAP  Empty
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 Anunt ANAP

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Anunt ANAP    Anunt ANAP  Icon_minitime1Joi 11 Aug 2011 - 12:55

In urma consultarilor de la ANAP, de care v-am informat pe 02 august 2011, pe blogul ANAP, la Informatii oficiale, s-a postat un anunt pe care va invit sa-l cititi.
Citat :
08 august 2011
Important şi URGENT. Decizii de revizuire a pensiei.

În baza Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 59/2011, privind revizuirea pensiilor, Casele de pensii vor emite, din oficiu, noi Decizii de revizuire a pensiei pentru fiecare persoană care a avut pensie de serviciu.
În urma analizei efectuată împreună cu avocaţii asociaţiei, luând în consideraţie situaţia nou creată prin emiterea acestei Ordonanţe de Urgentă şi efectele produse de către aceasta, se impune ca noile Decizii de revizuire să fie contestate în instanţă în sensul anulării lor şi revenirii la pensia de serviciu avută anterior.
Vă informăm că asociaţia a demarat toate acţiunile necesare în acest sens.
Costurile aferente acestor acţiuni, în conformitate cu Decizia Comitetului Director, vor fi suportate iniţial din fondurile asociaţiei, urmând ca ulterior, în momentul câştigării acestor acţiuni în instanţă, fiecare membru să contribuie cu cotă parte la aceste cheltuieli.
Pentru a putea depune în instanţă contestaţiile noilor Decizii de revizuire a pensiei, toţi membrii asociaţiei sunt rugaţi să aducă urgent la sediul asociaţiei copie după aceste Decizii şi după plicul primit cu data poştei. Data poştei de pe plic reprezintă data comunicării Deciziei şi perioada de contestare este determinată de această dată.
Este important să fie luat în calcul urgenţa solicitării aducerii acestor copii după noile Decizii şi după plicul cu data poştei. Perioada de contestare a noilor Decizii este limitată la 30 de zile. În interiorul acestei perioade trebuie totul pregătit. Asociaţia are nevoie de ultimele 4-5 zile din această perioadă pentru a introduce toate Deciziile în acţiune.
Vă mulţumim pentru înţelegere şi pentru promptitudinea cu care veţi răspunde acestei solicitări.
Pentru Comitetul Director,
Preşedinte C-tin Manolache.

O parte din membrii asociatiei au trimis deja la sediul ANAP decizia noua si plicul (copii). Pe masura ce intrati in posesia acestora, faceti in asa fel sa ajunga la sediul ANAP pe orice cale (personal, prin posta, avion, email etc)
Sus In jos
ela




Mesaje : 27
Data de inscriere : 25/10/2010

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Re: Anunt ANAP    Anunt ANAP  Icon_minitime1Vin 12 Aug 2011 - 13:10

intradevar.....important.....si urgent......,dar ce ne facem cu cei ce n-au primit inca aceasta noua decizie de pensie?
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Primire decizii de pensionare   Anunt ANAP  Icon_minitime1Vin 12 Aug 2011 - 15:05

Colegii nostri primesc zilnic decizii, in toata tara.
Dupa cum stiti, conform OUG 59/2011, Casele de pensii au avut obligatia sa recalculeze pensiile in 30 de zile, adica pana la 30 iulie 2011. Apoi, tot conform aceleiasi OUG, in urmatoarele 5 zile trebuia sa le trimita pensionarilor. Sunt convins ca s-au straduit si s-au incadrat in aceste termene, in sensul ca pe toate deciziile va apare data de emitere inainte de 31 iulie. Doar ca de la intocmirea, semnarea lor, la ducerea lor la posta si pana la destinatat, acestea pot face si 2-3 saptamani. Suspect
De aceea este important de pastrat plicul avand stampila postei pe el, aceasta fiind dovada comunicarii si de la aceasta data avem un termen de 30 de zile sa le contestam in instanta.

Asa ca trimiteti copii la ANAP pe masura ce le primiti.
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Procura speciala   Anunt ANAP  Icon_minitime1Lun 15 Aug 2011 - 13:12

Un nou anunt important pe ANAP in 14 august 2011
PROCURĂ SPECIALĂ

Citat :
Având în vedere faptul că procura dată asociaţiei anul trecut de către toţi membrii este acoperitoare numai pentru contestarea Deciziilor de recalculare a pensiei emise în baza Legii nr. 119/2010, iar noile Decizii de revizuire sunt emise în baza unui nou act normativ distinct OUG nr. 59/2011, solicităm tuturor membrilor asociaţiei să facă o nouă PROCURĂ.

Această nouă PROCURĂ este strict necesară şi obligatorie în procedura de reprezentare în instanţă a membrilor de către asociaţie, atât la depunerea contestaţiilor acestor noi Decizii de revizuire cât şi ulterior pe toată perioada finalizării acestor acţiuni.

PROCURA trebuie făcută urgent şi adusă/trimisă la sediul ANAP în timpul cel mai scurt cu putinţă.

Menţionăm că sunt valabile procurile legalizate de oricare notar din România, iar pentru procurile făcute în afara României sunt valabile acelea făcute la ambasadele sau consulatele României.
Procurile făcute la alte notariate din afara României, în statele cu care Romania nu are convenţie în acest sens, trebuie să fie însoţite de APOSTILĂ şi trebuie să fie traduse în limba română dacă acestea sunt făcute în oricare altă limbă.

De asemenea, precizăm că este necesar să mergeţi la notar cu modelul de procură dat de asociaţie şi să precizaţi notarului că procura trebuie să fie identică cu modelul dat, fără a scoate sau a adăuga ceva din textul modelului dat de asociaţie. Modelul de procură prezentat de asociaţie este bine făcut şi conţine tot ce este necesar pentru a acoperi toate situaţiile din prezent şi oricare altă situaţie posibilă ulterior.

Pentru a intra în posesia modelului de procură în format pdf apăsaţi aici, în format word apăsaţi aici, sau o puteţi lua de la sediul asociaţiei.

Vă mulţumim pentru înţelegere şi pentru promptitudinea cu care veţi răspunde acestei solicitări.

Pentru Comitetul Director,
Preşedinte C-tin Manolache.


Ultima editare efectuata de catre Adrian in Lun 15 Aug 2011 - 21:27, editata de 1 ori
Sus In jos
dudu2ira1




Mesaje : 50
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 81
Localizare : Bucuresti

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Ajutor   Anunt ANAP  Icon_minitime1Sam 20 Aug 2011 - 13:36

Am copiat procura de pe site insa pana acuma nici un Notar (am fost la 3),nu vrea sa o autentifice in forma redactata de ANAP.Va rog respectuos sa i-mi recomandati un notar care agreaza aceasta procura si este agreat si de ANAP,notar cu sediul in Bucuresti.
Cu respect D.D


Ultima editare efectuata de catre dudu2ira1 in Lun 22 Aug 2011 - 0:31, editata de 1 ori
Sus In jos
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Ajutor   Anunt ANAP  Icon_minitime1Dum 21 Aug 2011 - 2:48

TEODORESCU PAULA VIRGINIA si TEODORESCU DAN MIHAI
Calea Mosilor nr. 300, bl.58, sc.1, et.1, ap.3, Sector 2

Ca sa economisiti timp, ar fi bine sa puneti procura in format WORD (nu PDF) pe memory stick, asa incat secretara sa nu aiba de facut decat sa introduca datele din buletinul dvs. Daca nu, printati procura si dati-i-o asa!
Sus In jos
Adrian
Admin
Adrian


Mesaje : 593
Data de inscriere : 23/03/2010
Varsta : 67
Localizare : Iasi

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Re: Anunt ANAP    Anunt ANAP  Icon_minitime1Dum 21 Aug 2011 - 7:32

Sau trimiteti un email notarului si atasati procura in format word. Asa nu va mai trebuie nici memory stic, CD sau discheta.
Apoi mergeti la notar numai cu buletinul sau cartea de identitate.
Sau mai usor: mergeti la notar si spuneti-i sa intre pe blogul sau forumul ANAP. De aici poate sa-si descarce singur procura in calculatorul sau.
Sus In jos
dudu2ira1




Mesaje : 50
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 81
Localizare : Bucuresti

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: RE AJUTOR   Anunt ANAP  Icon_minitime1Lun 22 Aug 2011 - 0:21

DRAGII MEI COLEGI MAI MARI SAU MAI MICI POATE NU A-TI INTELES .
NU SUNT TAMPIT.
STIU CE AM DE FACUT SI CE AM FACUT.
NOTARII NU VOR SA AUTENTIFICE ACEST GEN DE PROCURA ....

Multumesc Doamnei si Domnului Teodorescu am notat si voi incerca cat mai curand.I-mi cer scuze,nu am vazut de la inceput postarea D-voastra.
D.D.
Sus In jos
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: MULTUMIRI   Anunt ANAP  Icon_minitime1Lun 22 Aug 2011 - 0:52

Domnule Dumitru,

V-am indicat BIROUL NOTARIAL:

TEODORESCU PAULA VIRGINIA si TEODORESCU DAN MIHAI
Calea Mosilor nr. 300, bl.58, sc.1, et.1, ap.3, Sector 2


Tot ce aveti de facut este sa va duceti pana acolo. Eu am legalizat acolo 3 asemenea procuri de pe site-ul ANAP.

Virginia Cucu
Sus In jos
dudu2ira1




Mesaje : 50
Data de inscriere : 14/10/2010
Varsta : 81
Localizare : Bucuresti

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Multumiri   Anunt ANAP  Icon_minitime1Lun 22 Aug 2011 - 1:20

Multumesc mult,am sa ma duc marti sau miercuri.
Sus In jos
magduuu




Mesaje : 69
Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 70
Localizare : Bucuresti

Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Multumiri   Anunt ANAP  Icon_minitime1Lun 22 Aug 2011 - 1:35

Cu placere!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Anunt ANAP  Empty
MesajSubiect: Re: Anunt ANAP    Anunt ANAP  Icon_minitime1

Sus In jos
 
Anunt ANAP
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Comunicat ANAP
» Cotizatiile ANAP
» Contact ANAP
» Cotizatiile membrilor ANAP
» Adunare generala ANAP

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ANAP :: Pensiile si presa-
Mergi direct la: